გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი
გვარი, პირადი ნომერი:ვერიკო მასურაშვილი, 43001024939
საგანი: ინგლისური
ენა
სწავლების საფეხური/კლასი:დაწყებითი/
მეექვსე კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
ათი მოსწავლე( 10)
გაკვეთილის თემა:ექსტრემალური
სპორტის სახეობები
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლეთა ცნობიერების ამაღლება
სპორტის სახეობებთან დაკავშირებით.ლექსიკის
გამდიდრება
ინფორმაციის დამოუკიდებლად დამუშავება და თანამშრომლობითი
უნარის განვითარება.
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
||||||
1
|
საწყისი ფაზა
ვესალმები კლასს და ვაცნობ გაკვეთილის თემას,მიზანსა და შეფასების კრიტერიუმებს.
შევახსენებ ქცევის წესებს
.
|
ვერბალური ახსნა;
|
საერთო საკლასო
|
სლაიდი რომელზეც ასახულია თემა,მიზანი,მოსწავლის შეფასების
რუბრიკა და ქცევის წესები
|
3 წთ
|
||||||
2
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება:
მოსწავლეებს მივმართავ
შეკითხვით:
1.
შეგიძლიათდაასახელოთ სპორტის სახეობები
რომელიც თქვენთვისაა ცნობილი??
2.
რომელიათქვენთვის
ყველაზე საინტერესო სპორტი?რატომ?
3.
რომელი სპორტია
პოპულარული თქვენს ქვეყანაში?
4.
თქვენი აზრით რომელია ყველაზე საინტერესო სპორტის სახეობა მსოფლიოში.მოიყვანეთ მაგალითი. ეთანხმებით თუ
არა ერთმანეთის მოსაზრებებს.
5.
დავურიგებ კოგნიტურ სქემას
ვიცი:“მინდა გავიგო :რა გავიგე’’ და ვთხოვ
შეავსონ პირველი ორი გრაფა:ვიცი,მინდა გავიგო.
|
ცოდნა
1.სააზროვნო რუკა
2.არგუმენტირებული მსჯელობა
|
1.ინდივიდუალური
2.საერთო საკლასო
5.ინდივიდუალური
|
პროექტორი;კომპიუტერი;მარკერი;სამუშაო ფურცლები;კალამი;
|
10 წთ
|
||||||
2
|
სიღრმისეული
წვდომა
1.
მოსწავლეებს მივუთითებ წაიკითხონ გაკვეთილის სათაური და გამოხატონ ვარაუდი : რას შეიძლება
გულისხმობლეს სიტყვა „ექსტრემალური სპორტი“?
მოვისმენ
მოსაზრებებს და გაურკვევლობის შემთხვევაში მივაწვდი მოკლე განმარტებას
2.
მივმართავ მოსწავლეებს გადახედონ
წიგნში თემასთან დაკავშირებულ სურათებს და
გამოთქვან ვარაუდები რას აღწერს თითოეული სურათი მათი აზრით და რომელია მათთვის ახალი
სპორტის სახეობა რომელსაც არ იცნობდნენ?
მოსწავლეებს დავყოფ სამ ჯგუფად,(A,B,C- 3,4წევრი)
3.
თითოეულ ჯგუფს ევალება წაიკითხოს
ექსტრემალური სპორტის სახეობები და ჯგუფის ყველა წევრს ევალება მიიღოს მონაწილეობა ახალი ინფორმაციის გააზრებასა
და პრეზენტაციაში.მოსწავლეებს ეძლევათ განსაზღვრული
დრო პრეზენტაციის მოსამზადებლად.
4.
მასწავლებელი აკვირდება
მათ მუშაობას და დროდადრო ეხმარება უცნობი სიტყვების განმარტებაში.
5.
A ჯგუფის წევრებმა უნდა გააცნონ B და Cჯგუფის წევრებს
ახალი ინფორმაცია.პრეზენტატორის ჯგუფის წევრების შემოწმების მიზნით თუ რამდენად იყვნენ
ჩართული საკითხის მომზადებაში ყველა წევრი, ვთხოვ B და C ჯგუფის წევრებს
ჩაინიშნონ შეკითხვებიპრეზენტაციის დასრულებისას დაუსვან წარდგენილ ინფორმაციასთან დაკავშირებით A ჯგუფის
წევრებს.და მსგავსად B და
C
ჯგუფებისათვის
(მასწავლებელს
წინასწარ აქვს მომზადებული სლაიდები რომელზეც
მოსწავლეები გააკეთებენ
პრეზენტაციას და ისაუბრებენ ჯგუფების მიხედვით)
6.
არსებული ცოდნის გამოყენების
მიზნით დავურიგებ წინასწარ მომზადებულ ფურცლებს
სპორტის სხვადასხვა სახეობებით გამოსახულს
და მათ სახელწოდებებს,ვთხოვ სწორად დაუკავშორონ
ერთმანეთს .
7.
მოსწავლეებს ვუჩვენებ მოკლე ვიდეო რგოლს ექსტრემალური
სპორტის შსახებ.ინფორმაციის
უკეთესად დამახსოვრების მიზნით
8.
ვურიგებ მოსწავლეებს დასურათებულ
მასალას სადაც ნაჩვენებია ზამთრისა და ზაფხულის სპორტის სახეობები
მოსწავლეებს ვთხოვ ვენის დიაგრამის გამოყენებით ჩამოწერონ
რა მსგავსი და განსხვავებული ნისშნით ხასიათდება თითოეული
სპორტის საობა
|
არაპირდაპირი სწავლება
Task Based
Learning
5.ჯგუფში მუშაობა
6.ცოდნის გამოყენება
ხედვითი–ვიზუალური ინტელექტის განვითარება
ანალიზი
|
1.ინდივიდუალური
3.ჯგუფში მუშაობა
5.ჯგუფში მუშაობა
6.ჯგუფში მუშაობა
|
1.წიგნი.
3.პროექტორი,კომპიუტერი,სლაიდები.წამზომი (ეკრანზე)
5.პროექტორი.
კომპიუტერი.სლაიდები
6.სამუშაო ფურცლები.კალამი.
წამზომი
|
24წთ
|
||||||
4
|
1.
რეფლექსია- გამთლიანება - შეჯამება
.
გაკეთილის
შეჯამების მიზნით მოსწავლეებს დავუსვამ შეკითხვებს თემის ირგვლივ
·
რის შესახებ იყო ტექსტი?
·
რომელი სპორტის სახეობები
შეისწავლეთ?
·
რას ფიქრობ რომელია შენთვის
ყველაზე საინტერესო ექსტრემალური სპორტი ?
·
რომელ ექსტრემალურ სპორტს ურჩევდი მეგობარს რომ დაინტერესდეს და რატომ?
მოსწავლეები ავსებენ კოგნიტური სქემის მესამე გრაფას
„ვიცი,მინდა
გავიგო,რა გავიგე’’ ბოლო გრაფას - „რა გავიგე?’’
|
სინთეზი
შეფასება
მსჯელობა
|
ინდივიდუალურიინდივიდუალური
|
სამუშაო ფურცელი
კალამი
|
5 წთ
|
||||||
5
|
საშინაო
დავალება
ახლად შესწავლილი სპორტის სახეობების დასწავლა. მნიშვნელოვანი
ინფორმაციის ამოცნობა და დასწავლა ცხრილის გამოყენებით
|
1წთ
|
|||||||||
შეფასება
თანატოლთა შეფასება
მასწავლებლის შეფასება
|
მიმდინარე განმავითარებელი
მიმდინარე განმსაზღვრელი
|
5წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები:
კითხვა:
უცხ.დ.6.7. მოსწავლეს შეუძლია ახსნა -განმარტებითი ხასიათის ტექსტების ,ინსტრუქციების წაკითხვა
და გაგება
აკვირდება ტექსტის კომპოზიციას,არასიტყვიერ
და სიტყვიერ მაორგანიზატორებელ ელემენტებს(სათაურს,რუბრიკას,წარწერებს) და განსაზღვრავს
ტექსტს რომელ ნაწილში უდა ეძებოს ესა თუ ის ინფორმაცია.
უცხ.დ.6.10. მოსწავლეს შეუძლია შინაარსის
გაგების გასაადვილებლად მიმართოს სხვადასხვა სტრატებიას.
მოსწავლე დამოუკიდებლად ამოიცნობს
უცნობ სიტყვებს ,წინადადებების მნიშვნელობას უცნობი ელემენტების დახმარებით.(მაგ.,კონტექსტის
ილუსტრაციის მიხედვით.)
კითხვა
უცხ.დ.6.15.მოსწავლეს შეუძლია მარტივ
ინტერაქციაში მონაწილეობა;
სვამს/პასუხობს კითხვებს მისთვის ნაცნობი
თემის გარშემო
გამოთქვამს დამოკიდებულელებასგარკვეულ
საკითხთან დაკავშირებით.მოჰყავს მაგალითები პირადი გამოცდილებიდან
უცხ.დ.6.16მოსწავლეს შეუძლია გაბმულად
მეტყველება
აღწერს გარემოს ,სურათზე დაყრდნობითაგებს
და ჰყვება ამბავს;
საუბრობს მისთვის ნაცნობ თემაზე;
კულტურათა დიალოგი
უცხ.დ.6.19მოსწავლე იჩენს ინტერესს და კულტურული განსხვავებების
მიმართ.
ავლებს პარალელს უცხო და მშობლიური კულტურის ფენომენებს შორის და
პოულობს მსგავსებასა და განსხვავებას
სწავლის სწავლა
უცხ.დ.6.21მოსწავლეს შეიძლია რესურსის სასწავლო საქმიანობის ხელშეწყობის
მიზნით გამოყენება;
იყენებს სქემებს,კლასიპიკაციბის სტრუქტურირებულ მოდელებს
უცხ.დ.24 მოსწავლე შეუძლია თანაკლასელებთან ,მასწალებელთან და ჯგუფის
წევრებთან თანამშრომლობა.
სხვებს აცდის პასუხს,განსხვავებულ აზრს ყურს უგდებს,მეწყვილესთან ერთად ჭრის დასმულ ამოცანასგამოთქვამს საკუთარ აზრს
დ
თავისი წვლილი შეაქვს გუნდურ მუშაობაში.
თანატოლთა შეფასების რუბრიკა
Peer Evaluation Form
Group name ___________________ Date ________________
Attribute
|
10-9
|
8-7
|
6-5
|
4-3
|
Represented himself/herself
|
||||
Participated in
group disscussion
|
||||
Helped each other
in a group
|
||||
Spoke clearly
|
||||
How much work was done
|
||||
Quality of
completed work
|
||||
Total:
|
ხელმოწერა: ვ.მასურაშვილი
თარიღი: 29.05.2018
გაკვეთილის რეფლექსია
კლასი: მე- 6 ა
საგანი: ინგლისური ენა
თემა: ექსტრემალური სპორტის სახეობები
მასწავლებელი: ვერიკო მასურაშვილი
ჩემ მიერ ჩატარებული გაკვეთილის თემა იყო ექსტრემალური
სპორტის სახეობები,ხოლო გაკვეთილის მიზანი: ექსტრემალური სპორტის სახეობების გაცნობა,ლექსიკის
გამდიდრება,პრეზენტაციისა და თანამშრომლობის უნარის განვითარება.
გაკვეთილი წარიმართა გეგმის სიზუსტით.მოსწავლეებს გავაცანი
გაკვეთილის თემა ,
მიზანი ,შეფასების კრიტერიუმები და შევახსენე ქცევის
წესები.გაკვეთილის მსვლელობისა არ მომიწია ცვლილებების შეტანა გაკვეთილის გეგმაში.მოსწავლეები
აქტიურად იყვნენ ჩართული გაკვეთილის მსვლელობაში.
გამოწვევის ფაზაზე მოსწავლეებმა გაიხსენეს ნასწავლი
მასალა, რომელიც სპორტის სახეობებთან იყო დაკავშირებული.სახალისო აქტივობის გამოყენებით
მოახდინეს ნასწავლი მასალის გახსენება .გამოვიყენე სააზროვნო რუკა, ასევე კოგნიტური
სქემა – „ვიცი-მინდა გავიგო- რა გავიგე“.გამოწვევის ფაზაზე მოსწავლეებს ევალებოდათ
შეევსოდ მხოლოდ ორი გრაფა - „ვიცი - მინდა
გავიგო“.პარალელი გაავლეს უცხო და მშობლიურ ფენომენებს შორის.
სიღრმისეული წვდომის ფაზაში მოსწავლეების თხოვნით შემთხვევითობის პრინციპით დავყავი ჯგუფებად და ვთხოვე
დაფიქრებულიყვნენ და გამოეთქვათ ვარუდი გაკვეთილის თემის შესახებ და სურათებზე დაკვირვებით, თუ რას შეიძლება გულისხმობდეს „ექსტრემალური სპორტი“.გამოვიყენე სწავლების არაპირდაპირი
მეთოდი,რამაც საშუალება მისცა მოსწავლეებს ემსჯელათ,მოეყვანათ არგუმენტები თემასთან დაკავშირებით,დაესვათ
შეკითხვები ერთმანეთისთვის და დაეფიქსირებინათ თავისი აზრი.
მათი აზრის მოსმენის შემდეგ თითოეულ ჯგუფს მივეცი დავალება
განსაზღვრულ დროში წაეკითხათ თემასთან დაკავშირებით ახალი მასალა და მოემზადებინათ მოკლე პრეზენტაცია
და გაეზიარებინათ სხვა ჯგუფის წევრებისთვის.
დროდადრო ვთავაზობდი დახმარებას მინიშნებებით,ვეხმარებოდი
უცნობი სიტყვების განმარტებაში.მოსწავლეებთან ერთად ვაგებდი ცოდნას მარტივიდან რთულისკენ.პრეზენტაციის
საშუალებით ჯგუფებმა წარადგინეს და გაუცვალეს
ერთმანეთს ინფორმაცია.დაუსვეს შეკითხვები ერთმანთს ცოდნის შემოწმების მიზნით.პრეზენტაციის
მოსამზადებლად გამოვიყენე წამზომი ხუთი წუთის ხანგრძლივობით, რომელიც მონიტორზე საინტერესო
ვიდეოს ფონზე იყო წარმოდგენილი, რაც მოსწავლეებს დროის სწორად მართვის უნარს უვითარებდა.
მოსწავლეთა უმრავლესობა აქტიურად მონაწილეობდა
გაკვეთილის მსვლელობაში.
პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ მოსწავლეებს ვაჩვენე
ვიდეო მასალა ექსტრემალური სპორტის სახეობების
შესახებ,რამაც კიდევ უფრო დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა მათ ვიზუალურ– ხედვითი ინტელექტის განვითარებაზე.იმსჯელეს ექსტრემალური
სპორტის დადებით და უარყოფით მხარეებზე.ისაუბრეს აირჩევდნენ თუ არა მომავალში რომელიმე
ექსტრემალურ სპორტს და რეკომენდაციის მიზნით რომელ ექსტრემალური რპორტის სახეობის შესახებ
მისცემდნენ რჩევას მეგობარს.
გაკვეთილის ანალიზი ვენის დიაგრამის გამოყენებით მოახდინეს
მოსწავლეებმა ,სამივე ჯგუფმა მიიღო მონაწილეობა, ვაძლევდი მკაფიო ინსტრუქციებს და სირთულის
გარეშე მოახდინეს აქტივობის შესრულება.
რეფლექსიის ფაზაზე
მოსწავლეებთან ერთად მოვახდინე ცოდნის გამთლიანება და შეჯამება.
დავუსვი შეკითხვები, რომელიც მოითხოვდა შესწავლილი მასალის სინთეზსა და შეფასებას.
შეავსეს კოგნიტური სქემის ბოლო გრაფა „ რა გავიგე“.
შეფასებისას გამოვიყენე ტანატოლთა შეფასება, სადაც მოსწავლეებმა
შეაფასეს ჯგუფები,შეფასებისას მოსწავლეები გამოირჩეოდნენ ერთმანეთის მიმართ
ობიექტურობით.ასევე მივეცი განმავითარებელი და განმსაზღვრელი უკუკავშირი .
ვფიქრობ ძლიერ
მხარედ უნდა ჩავთვალო ის ,რომ გაკვეთილის მიზანი მიღწეულ იქნა ,რადგან მოსწავლეებმა
ყველა დავალებას გაართვეს თავი და შეჯამებისას გამოჩნდა რომ მათთვის გაკვეთილში არ
დარჩა გაურკვეველი საკითხი .ასევე ავღნიშნავ რომ ჩემ მიერ მიწოდებული ინსტრუქციები
იყო ზუსტი და და კარგად გასაგები.რესურსი მოსწავლეებისთვის საინტერესო და შთამბეჭდავი
იყო.ვფიქრობ რომ არცერთი მოსწავლე ყურადღებიდან არ გამომრჩენია.ვფიქრობ რომ ვიყავი
კარგი ფასილიტატორი.აქტივობები შეესაბამებოდა კლასის ორგანიზების ფორმებს.
სუსტ მხარედ
კი მივიჩნევ , რომ
ერთერთ ჯგუფში(ჯგუფი
C) მუშაობისას შედარებით
პასიურად თანამშრომლობდნენ ერთმანეთთან ჯგუფის
წევრები.ძირითადად
ჯგუფის
ლიდერს აკისრებდნენ პასუხისმგებლობას,თუმცა
ყველა მათგანმა
ახალი საკითხის
პრეზენტაციაში მიიღო
მონაწილეობა.პრობლემის
აღმიფხვრის მიზნით
დავგეგმავ აქტივობებს, რომელიც მოითხოვს
თანამშრომლობითი უნარის
განვითარებას.ავუხსნი
თუ რამდენად
მნიშვნელოვანია აზრთა
გაზიარება და
გადაწყვეტილების ერთხმად
მიღება,ვაჩვენებ
ვიდეო მასალას, რომელიც აჩვენებს
რომ
ერთმანეთის დახმარება
აუცილებელია ჯგუფში
წარმატების მისაღწევად.
ხელმოწერა: /ვ.მასურაშვილი/
თარიღი: 01.06.2018
2.სტანდარტული გაკვეთილი მე 2 კლასში
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი
გვარი, პირადი ნომერი:ვერიკო მასურაშვილი,პ/ნ 43001024939
საგანი:ინგლისური
ენა
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი/II ა კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
13 (ცამეტი)
სსსმ მოსწავლე
: არ მყავს
გაკვეთილის თემა:
ცხოველების გაცნობა
გაკვეთილის მიზანი:
Ø ლაპარაკისა
და კითხვის უნარის განვითარება
Ø ლექსიკური
მასალის ათვისება
Ø მოსმენილი მასალის აღქმა
და შესაბამისი ინტონაციით კითხვა
Ø სასწავლო
მასალის ყოველდღიურობასთან დაკავშირება
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
საწყისი
ფაზა
ვესალმები კლასს და ვაცნობ გაკვეთილის თემას,მიზანსა დაშეფასების კრიტერიუმებს.
წინარე
ცოდნის გააქტიურება:
1.
დაფიქრდი და გამოიცანი-მოსწავლეებს
ვუჩვენებ გარეული ცხოველების პლაკატს და
მივმართავ შეკითხვით
:
ა.რას ხედავთ სურათზე?
ბ.დაასახელეთ თქვენთვის ნაცნობი ცხოველები
და აღწერეთ ისინი?
2
ვუჩვენებ მუსიკალურ ვიდეო თამაშს ,სადაც მოსწავლეებმა
უნდა გამოიცნონ ცხოველები ხმის მიხედვით.
3
ნახატთან შესაბამისი სიტყვების მოძებნა- ვურიგებ ფურცლებს,რომლის
მარჯვენა მხარეს გამოსახულია ცხოველები,მარცხენა მხარეს კი მათი სახელწოდება.მოსწავლეებს
ეძლევათ ერთი წუთი რომ დააკავშირონ სწორად ერთმანეთთან.
4
განასახიერე სიტყვა და დაასახელე :
მოსწავლეებს ვთხოვ გაიხსენოს სხეულის ნაწილებითამაშით:„შეეხე შენს თავს..ხელს...’’
და მიუთითონ საკუთარ სხეულზე.
|
ვერბალური
ახსნა
1.ვარაუდის
გამოთქმა
1.ბ ცოდნა –გაგება
2.გონებრივი იერიში
3.წაიკითხე
და დააკავშირე
4.საკომპენსაციო საშუალებების გამოყენება
|
საერთო
საკლასო
ინდივიდუალური
4.საერთო საკლასო
|
დაფა;
მარკერი;
პროექტორი;
კომპიუტერი;
აუდიო-ვიდეო მასალა;
4.სხეულისენის გამოყენება
|
15
|
2
|
სიღრმისეული
წვდომა:
1. ვაცნობ
სასწავლო მასალას და ხმამაღლა გამოვთქვამ ახალ სიტყვებს თემასთან დაკავშირებით - მოსწავლეები
იმეორებენ.
2. მოსწავლეები
ეკრანზე ნაჩვენებ დასურათებულ ტექსტს აკვირდებიან.
გამოთქვამენ ვარაუდს
რის შესახებაა ტექსტი
3. უსმენენ
აუდიო-ვიდეო მასალას და შემდეგ იმეორებენ დიალოგს .
4. ინაწილებენ
როლებს და შესაბამისი ინტონაციით კითხულობენ დიალოგს.
5.
ვუსვამ შეკითხვებს წაკითხული თემის ირგვლივ :
ა. რომელ ცხოველს აქვს გრძელი კისერი?დიდი ყურები..?
ბ.რომელი ცხოველია ყველაზე მაღალი ტექსტის მიხედვით?
6. მასწავლებელი
კალათიდან მაგიდაზე აწყობს სიტყვათა ბარათებს
ახალი
ა. ცხოველები, სხეულის ნაწილები;
მოსწავლეებმა
უნდა დააჯგუფონ გარკვეული კატეგორიის მიხედვით
7.
ვხაზავ ვენის დიაგრამას,მოსწავლეებს ვთხოვ დაასახელონ
ორი ცხოველი და ჩამოწერონ მათი მსგავსი და
განსხვავებული ნიშან -თვისებებს;შეადარონ ისინი ერთმანეთს.
|
1.არაპირდაპირი
სწავლება;
4.1 როლური თამაში
6.1
კატეგორიზ
აცია
7.1 ანალიზი
|
1 საერთოსაკლასო
4.1მუშაობა ჯგუფში
6.1ინდივიდუალური
7.1საერთო საკლასო
|
პროექტორი; კომპიუტერი;წიგნი;აუდიო
ვიდეო მასალა;
აუდიო- ვიდეო მასალა;
მარკერი;
ფერადი წებოვანი ფურცლები;
მარკერი;
დაფა;
|
20წთ
|
3
|
რეფლექსია:
გაკვეთილის ბოლოს დავუსვამ შეკითხვებს :
ა. რის შესახებ იყო გაკვეთილი?
ბ. რომელი ცხოველებია ტექსტში ნახსენები?
გ.მოსწავლეები უსვამენ ერთმანეთს შეკითხვებს : რომელია შენი საყვარელი
ცხოველი და რატომ?
|
1.1
ინსტრუქტაჟი
|
1.1
საერთო
საკლასო
|
1.1.პლაკატი
ცხოველების შესახებ
1.3. ვიდეო მასალა
|
5 წთ
|
4
|
საშინაო
დავალება :
სამუშაო წიგნში
გვ.72 #1.მოსწავლეები სურათის მიხედვით გამოიცნობენ სიტყვებს და დაწერენ შესაბამისი
სურათის გვერდით
#2. მოსწავლეები
დაასრულებენ წინადადებებს ყუთში მოცემული სიტყვებით
|
1.1
ინსტრუქტაჟი;
სიტყვებზე
მუშაობა;
|
1.1
ინდივიდუალური
|
1.1
სამუშო
წიგნი;
ლექსიკონი;
|
2წთ
|
5
|
მასწავლებლის შეფასება :
Ø გაკვეთილის მსვლელობისას
ყურადღებით დავაკვირდები მოსწავლეთა ჩართულობას გაკვეთილის პროცესში და გაკვეთიის
ბოლის მივცემ განმავითარებელ შეფასებას.
|
Ø მკაფიო განმარტების
მიცემა
Ø წახალისების ფორმა
|
Ø ინდივიდუალური
|
|
3 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:
მოსმენა
უცხ.დ.II.2 მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი მინი დიალოგის გაგება
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მოსწავლე ამოიცნობს ნასწავლ სიტყვებს და მათზე დაყრდნობით
რეპლიკებსა და წინადადებებს აკავშირებს შესაბამის ილუსტრაციასთან.
კითხვა
უცხ.დ.2.5 მოსწავლეს შეუძლია სიტყვების ,წინადადებების
გაშიფრა - წაკითხვა.
შედეგი
თვალსაჩინოა ,თუ მოსწავლე:
·
შიფრავს და ხმამაღლა კითხულობს სიტყვებს, მოკლე ფრაზებს.
·
შიფრავს სიტყვებს,მოკლე წინადადებებს.
წერა
უცხ.დ.2.7 მოსწავლეს შეუძლია ასოების,სიტყვების,წინადადებების
წერა.
შედგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
·
ავსებს ნაკლულ ტექსტს საჭირო ინფორმაციით(გამოტოვებული
სიტყვებით)
ლაპარაკი
უცხ.დ.2.9 მოსწავლეს შეუძლია უცხოური ენის ბგერების,ჟღერადობის,ინტონაციის
აღქმა,მიბაძვა-გამეორება.
შედეგი თვალსაჩინოა ,თუ მოსწავლე:
·
ლექსის/სიმღერის
შინაარსს ადეკვატურად უსადაგებს არავერბალურ მეტყველებას.(ინტონაციას,მიმიკას ჟესტიკულაციას,რიტმულ
მოძრაობებს)
·
იმეორებს მასწავლებლის მიერ წარმოთქმულ ბგერებს,სიტყვებს,მოკლე
ფრაზებს,ენის გასატეხებს.
უცხ.II.2.10
მოსწავლეს შეუძლიათ მარტივ ინტერაქციაში მონაწილეობის მიღება.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე :
·
მოკლედ პასუხობს კითხვებს ნაცნობ თემატიკაზე;
შეფასება : განმავითარებელი
მოსწავლე
|
საგაკვეთილო პროცესში
ჩართულობა და გამოვლენილი აქტიურობა
|
შინაარსობრივი
მხარე
|
ინდივიდუალური
მუშაობა
|
თანამშრომლობა
|
|
|
|
|
|
მასწავლებლის თვითშეფასება
№
|
კრიტერიუმები /ქულები
|
1
|
2
|
3
|
1
|
გაკვეთილისმიზანიგასაგები, კონკრეტულიდარეალისტურიიყო
|
|||
2
|
აქტივობებიემსახურებოდამიზნისმიღწევას
|
|||
3
|
გაკვეთილისდაწყებაიწვევდამოსწავლეთამოტივაციას
|
|||
4
|
მოსწავლეთაორგანიზებისფორმახელსუწყობდამიზნისმიღწევას
|
|||
5
|
გამოყენებულირესურსებიიწვევდამოსწავლეთამოტივაციასდააქტიურჩართვასსაგაკვეთილოპროცესში
|
|||
6
|
შეფასებისშედეგადმიღებულიშედეგებიშეესაბამებოდამიზანს
|
|||
7
|
გათვალისწინებულიიყომოსწავლეთაინტერესებიდაშესაძლებობები
|
|||
a8
|
ჩემისაუბარიარაჭარბებდამოსწავლეთასაუბარს
|
|||
9
|
ვიჩენდიყველამოსწავლისადმითანაბარყურადღებას
|
|||
10
|
ვიყენებდიაქტიურიმოსმენისტექნიკას
|
|||
11
|
ვაძლევდიმოსწავლეებსგანსაზღვრულდროსკითხვებზეპასუხისგასაცემად
|
თარიღი: 16.03.2018
ინგისური ენა
კლასი 2 ა
რეფლექსია
ჩემ მიერ ჩატარებული გაკვეთილის თემა იყო ’’ გავიცნოთ
ცხოველები’’
გაკვეთილის მიზანი იყო მოსმენისა და კითხვის სტრატეგიების
განვითარება უცხო ტექსტის გასაგებად; ინტერაქციაში მონაწილეობის მიღება; ზეპირად და
წერილობით ვარაუდის გამოთქმა საკითხისადმი და ლექსიკური მასალის ათვისება.
გაკვეთილის
სტრუქტურირების სტრატეგიებიდან გამოვიყენე არაპირდაპირი სწავლება.მასწავლებლის დახმარებით
მოსწავლეები აგებდნენ ცოდნას,რამაც ხელი შეუწყო მოსწავლეთა ჩართულობას საგაკვეთილო
პროცესში.ვფიქრობ რომ აქტივობები იყო კლასის ორგანიზების ფორმებთან შესაბამისი.
გაკვეთილზე გამოვიყენე სწავლების ინდუქციური მიდგომა.გაკვეთილი
გამოირჩეოდა მრავალფეროვანი აქტივობებითა და საინტერესო რესურსებით,რამაც მოსწავლეთა
მოტივაცია და ინტერესი აამაღლა.მოსწავლეებმა თავი გაართვეს დავალებებს .რის საფუძველზეც
ვფიქრობ საბოლო შედეგი იქნა მიღწეული.
გამოწვევის ფაზაში მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლების
მიზნით გამოვიყენე მოსწავლეებისთვის საინტერესო დასურათებული სლაიდები,რომელიც უკავშირდებოდა უკვე შესწავლილ თემას.გამოვიყენე
ვიდეო თამაში,რამაც ერთიორად გაზარდა მოსწავლეთა ჩართულობა,ასევე აქტივობები, რომლებიც
მოითხოვდა ვარაუდის გამოთქმას,კითხვებზე პასუხის
გაცემას,სხეულის ენის გამოყენებას .
გაკვეთილის პროცესში ვცდილობდი ვყოფილიყავი კარგი ფასილიტატორი.ვეხმარებოდი
მოსწავლეებს და მინიშნებებით ვაძლევდი საშუალებას გამოეთქვათ საკუთარი შეხედულებები,ვარაუდები.
ვთვლი,რომ ჩემ მიერ მიწოდებული ინსტრუქციები თითოეული მოსწავლეთათვის კარგად გასაგები იყო.გაკვეთილზე
გამოვიყენე კლასის ორგანიზების სხვადასხვა ფორმა; საერთო საკლასო,ინდივიდუალური და
ჯგუფში მუშაობა.მოსწავლეებმა გაართვეს თავი
კლასში შესასრულებელ დავლებებს და არ დამჭირდა
ქცევის წესების შეხსენება .
ვფიქრობ ,ჩემ მიერ გამოყენებული მრავალფეროვანი სასწავლო რესურსი იყო მოსწავლეთათვის
საინტერესო, რამაც ხელი შეუწყო საგაკვეთილო პროცესის ეფექტურად წარმართვას.(სახელმძღვანელო,სლაიდები,საგაკვეთილო
ვიდეო თამაში,სამუშაო ფურცელი,ფერადი წებოვანი ფურცლები)
სიღრმისეული წვდომის ფაზაში მოსწავლეები გაეცნენ ახალ
ინფორმაციას ცხოველების შესახებ.სააზროვნო რუკისა და ვენის დიაგრაის გამოყენებით ახალი
მასალის ათვისება მეთად გაუადვილდათ.გაიმდიდრეს ლექსიკა.გამოხატეს საკუთარი განწყობა–
დამოკიდებულება თითოეული ცხოველის მიმართ.
გაკვეთილზე გამოვიყენე განმავითარებელი შეფასება.სიტყვიერი
კომენტარით შევაფასე როგორც თითოეული მოსწავლე ასევე ჯგუფში მომუშავე მოსწავლეები.ავღნიშნე
მათი ძლიერი მხარეები და მივეცი რეკომენდაციები.
გამოიკვეთა ერთი საკითხი რომელიც აუცილებლად უნდა გავითვალისწინო
შემდეგი გაკვეთილების მსვლელობისას.ვფიქრობ, უფრო მეტი ყურადღება უნდა გამემახვილებინა
ნაკლებად ჩართულ რამდენიმე მოსწავლეზე .მოსწავლეთა მაღალი აქტიურობის გამო შედარებით
გამომრჩა ყურადღებიდან,რასაც აუცილებლად გავითვალისწინებ.ჩემი პედაგოგიური საქმიანობის გაუმჯობესების მიზნით მოვისმენ და გავითვალისწინებ
კოლეგების აზრს.
მასწავლებლის ხელმოწერა: /ვ.მასურაშვილი/
05.04.2018
No comments:
Post a Comment